Projekt " Przedszkolni Odkrywcy"
#FunduszeEuropejskie
NAZWA PROJEKTU „Przedszkolni odkrywcy”
Wsparcie finansowe na realizację projektu otrzymano z Unii Europejskiej
ZADANIA REALIZOWANE W RAMACH PROJEKTU:
-ZAJECIA EDUKACYJNE Z EKOLOGII
-WARSZTATY Z KODOWANIA
-ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE-LOGOPEDIA
-ZAJĘCIA Z ZAKRESU DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH
-ZAJĘCIA STYMULUJĄCE ROZWÓJ PSYCHO-RUCHOWY: WARSZTATY TANECZNE I ZAJĘCIA RUCHOWO-SENSORYCZNE
W ramach projektu zostaną zorganizowane dwa festyny dla dzieci i rodziców, dwie wycieczki na terytorium województwa świętokrzyskiego oraz przedstawienia o tematyce ekologicznej i konkursy z nagrodami.
Ponadto do realizacji zajęć zostaną zakupione nowoczesne pomoce dydaktyczne , np. magiczny dywan do zabaw ruchowych, edukacyjnych, magiczny dywan do nauki kodowania, monitor interaktywny z mobilnym stojakiem, kąciki zabaw do nauki zawodów, klocki piankowe, koszykówka rozkładana, ścieżka sensoryczna- plastry miodu.
GRUPA DOCELOWA-20 dzieci w wieku przedszkolnym, 2 nauczycieli
CELE PROJEKTU-zapewnienie w okresie od 01.01.2024-31.10.2025 wszechstronnego rozwoju 20 dzieci w wieku przedszkolnym zgodnie z ustawą Prawo Oświatowe poprzez wzbogacenie oferty przedszkola o zajęcia dodatkowe.
EFEKTY PROJEKTU- Uczestnicy projektu uzyskają lepsze wyniki w dalszej edukacji szkolnej, tym samym zwiększą się ich szanse w dalszym procesie kształcenia (osiągną dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji). Poprzez realizację projektu dzieci z terenu gminy rozwiną swoje uzdolnienia, nauczą się współżyć w grupie, pokonywać własne słabości. Podjęte działania w ramach projektu wpłyną na rozwój intelektualny, społeczny jak i osobowości dzieci.
W ramach projektu przedszkole zostanie doposażone przede wszystkim w materiały dydaktyczne, sprzęt niezbędny do prowadzenia dodatkowych zajęć , również sprzęt umożliwiający dzieciom atrakcyjną zabawę, m.in. pomoce interaktywne (magiczny dywan) pozwalające łączyć zabawę z nauką, zawierające atrakcyjne gry oraz zabawy, korzystnie wpłynie na prawidłowy rozwój dziecka zarówno w sferze ruchowej jak i intelektualnej.
Zakupione zostaną także przybory do zabaw i ćwiczeń ruchowych oraz stroje do tańca i przyrządy gimnastyczne.
Dwóch nauczycieli nabędzie umiejętność wykorzystania mat do kodowania do prowadzenia warsztatów dla dzieci.
WARTOŚĆ PROJEKTU-110 168,75zł
WYSOKOŚĆ WKŁADU FUNDUSZY UNII EUROPEJSKIEJ-98324,75zł
Regulamin_rekrutacji_i_kwalifikacji_uczestnikow_do_projektu_Kolaczkowice_przedszkole_%282%29.docxZalacznik_1._Formularz_zgloszeniowy_dzieci_ZPO_Kolaczkowice_%285%29.docxZalacznik_2._Formularz_zgloszeniowy_-_nauczyciel_%284%29.docxRegulamin uczestnictwa w projekcie Przedszkolni Odkrywcy-aktualizacja z dn.02.09.2024ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT-USŁUGA PRZEPROWADZENIA SZKOLENIA DLA 2 NAUCZYCIELI Z KODOWANIA
ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT "ZAKUP ORAZ DOSTAWA MATERIAŁÓW PLASTYCZNYCH,ZABAWKI, POMOCE DYDAKTYCZNE, NARZĘDZIA EDUKACYJNE"
ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA ZAKUP ORAZ DOSTAWA STROJÓW TANECZNYCH,TEMATYCZNYCH ORAZ GIMNASTYCZNYCH
ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA ZAKUP ORAZ DOSTAWA ZESTAWU NARZĘDZI MULTIMEDIALNYCH
Zakup oraz dostawa materiałów plastycznych, zabawki, pomoce dydaktyczne, narzędzia edukacyjne
ZAJĘCIA EKOLOGICZNE
W przedszkolu jest wiele okazji do kształtowania u dzieci wrażliwości ekologicznej. Obejmuje ona zaznajomienie dzieci ze światem roślin i zwierząt, z przyrodą nieożywioną, a także uczenie ich dostrzegania i przeżywania piękna oraz potrzeby obcowania z nim.
W naszym przedszkolu w ciągu całego roku stwarzamy wiele sytuacji mających na celu kształtowanie u dzieci wrażliwości ekologicznej. Od stycznia 2024r. w ramach projektu "Przedszkolni Odkrywcy" - prowadzimy dodatkowe zajęcia ekologiczne. Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się jak ważna jest woda dla świata ludzi, zwierząt i roślin i zrozumiały, że należy ją oszczędzać. Przekonały się jak istotna jest dbałość o czystość środowiska (nie zaśmiecanie terenu). Wiedzą, że należy segregować śmieci i że niektóre surowce mogą być ponownie wykorzystywane. Dbając o piękno i estetykę otoczenia przedszkolaki brały udział w sadzeniu kwiatów obok przedszkola.
Dzieci chętnie brały udział w różnych zajęciach, spacerach i innych działaniach związanych z ekologią.
Dzieci sadziły, siały, podlewały i takie roślinki im już wyrosły.
RELACJE Z ZAJĘĆ
WARSZTATY Z KODOWANIA
Od stycznia do końca czerwca 2024r.odbyły się 24 zajęcia. Zajęcia te były raz w tygodniu i miały różną formę. Na początku dzieci uczyły się pojęć związanych z kodowaniem, później poznały matę do kodowania, na której układały obrazki wg określonych kodów, ustawiały obrazki wg określonych kierunków. Bawiły się w układanie wież z kolorowych kubeczków, chodziły ścieżkami zgodnie ze wskazaniem strzałek, odszukiwały obrazki wg różnych szyfrów, kolorowały zakodowane obrazki o różnej tematyce, kodowały na tabeli zrobionej z taśmy na podłodze. Najciekawsze zabawy z tej tematyki były na magicznej podłodze - to zupełna nowość dla dzieci i nauczycielek, dlatego wzbudzała wiele radości.
ZAJĘCIA RUCHOWO-SENSORYCZNE
Od stycznia do końca czerwca 2024r.odbyły się 24 zajęcia. Zajęcia te również odbywały raz w tygodniu. To chyba ulubione zajęcia dzieci, w których uczestniczą w ramach projektu. Każde zajęcia miały inny charakter i na każdych było dużo ciekawych rzeczy i dużo pozytywnych emocji. Przedszkolaki bawiły się w zabawy ruchowe z różnymi pomocami. Były zabawy z makaronami do pływania i chustą animacyjną. Były również zabawy na magicznej podłodze, rzece z wyspami, sensorycznych plastrach miodu , piankowych wielkich klockach itp. Na tych zajęciach także dzieci robiły wiele prac plastycznych i technicznych.Doskonaliły zmysły, przez wykorzystywanie przeróżnych materiałów o różnych fakturach i zapachach.
WARSZTATY TANECZNE
Od stycznia do końca czerwca 2024r.odbyły się 24 zajęcia. Zajęcia te także były raz w tygodniu. Dzieci na tych zajęciach uczyły się i doskonaliły trzy tańce: „Cudownych rodziców mam”, Mama i tata nie tylko od święta” które zaprezentowały na Dniu Rodziny i wesoła poleczka na Zakończeniu roku przedszkolnego. Aby urozmaicić te zajęcia dzieci bawiły się również w zabawy taneczne i ruchowe przy muzyce.
ZAJĘCIA Z DORADZTWA ZAWODOWEGO
Te zajęcia odbywały się jeden raz w miesiącu i od stycznia do końca czerwca 2024r.było ich 6. Dzieci poznawały specyfikę wybranych zawodów takich jak policjant, kucharz, fryzjer, ratownik medyczny, sprzedawca, dentysta i lekarz. Dzieci grały w gry związane z zawodami, słuchali bajek o zawodach i oglądały książeczki związane z zawodami. Bawiły się również w zabawy tematyczne: sprzedawca, fryzjer, lekarz i kucharz. Odwiedziliśmy także pobliski sklep spożywczy by lepiej poznać zawód sprzedawcy.
KONKURS EKOLOGICZNY
Na zajęciach z ekologiI w ramach projektu "Przedszkolni Odkrywcy" odbył się konkurs pt. "Zabawka z recyklingu". Dzieci wraz z rodzicami stworzyli przepiękne i bardzo różne zabawki z niepotrzebnych odpadów i śmieci. W konkursie komisja przede wszystkim oceniała pomysłowość, wkład pracy i estetykę. Wyłoniono 5 pierwszych miejsc, które otrzymali: Nikola Brela Jan Kozioł, Alan Mołas, Filip Tometczak, Kacper Wojtacha. Pozostałe dzieci zostały wyróżnione za udział w konkursie.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i piękne nagrody ufundowane ze środków projektu.
PRZEDSTAWIENIE EKOLOGICZNE "ŻYCIE DRZEW"
18 czerwca 2024r. uczestnicy projektu "Przedszkolni Odkrywcy" obejrzeli fascynujące przedstawienie "Życie drzew" w nowoczesnej kopule.
ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE
W ramach projektu „ Przedszkolni odkrywcy” sześcioro dzieci z oddziału przedszkolnego bierze udział w indywidualnych zajęciach logopedycznych. Zajęcia, w których uczestniczą 3 dziewczynki i 3 chłopców mają formę 20-minutowych spotkań.
Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju mowy dziecka, prawidłowa artykulacja głosek, poprawa wyrazistości mówienia, usprawnianie narządów mowy.
W czasie zajęć prowadzone są ćwiczenia:
- językowe, które rozbudzają aktywność słowną przez powtarzanie krótkich wierszyków i rymowanek, ćwiczące pamięć i wyrazistość mówienia;
- usprawniające narządy artykulacyjne, poprawiające motorykę języka, warg, podniebienia, policzków, żuchwy, przygotowujące dzieci do prawidłowej wymowy głosek szumiących, syczących i ciszących oraz głoski r;
- oddechowe i fonacyjne, służące pogłębianiu fazy wydechowej, ćwiczące umiejętne gospodarowanie powietrzem w czasie mówienia, poprawiające wyrazistość mowy.
W czasie zajęć wykorzystywane są pomoce zakupione w ramach projektu „Przedszkolni Odkrywcy”.
WYCIECZKA DO REZERWATU PRZYRODY "SUFRAGANIEC"
11.09.2024 r. dzieci z Publicznego Przedszkola, wyruszyły na pierwszą wycieczkę w tym roku przedszkolnym 2024/2025.
Przedszkolaki pojechały zwiedzać i podziwiać świętokrzyskie tereny w Rezerwacie Sufraganiec pod Kielcami. Na miejscu przywitali nas pracownicy Nadleśnictwa Kielce i oprowadzili po salach z wystawami zwierząt i roślin występujących na terenach rezerwatu. Dzieci miały możliwość poznać z bliska środowisko „Sufragańca” Następnie ruszyliśmy spacerem po okolicy, spotkaliśmy wiewiórki i jeża, które są pod opieką pracowników Nadleśnictwa.
Po części edukacyjnej ruszyliśmy odpocząć i zjeść pyszne kiełbaski i ziemniaczki z grilla oraz słodkie ciasto. Na zakończenie wycieczki dzieci mogły pobawić się na wielkim dmuchanym statku pirackim, co niezmiernie je ucieszyło.
Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki, która była całkowicie sfinansowana dzięki projektowi „Przedszkolni Odkrywcy”.
TAK PRZEBIEGAŁY ZAJĘCIA W III KWARTALE 2024
IV KWARTAŁ 2024-CO CIEKAWEGO ? ZOBACZ PONIŻEJ!!!
Zajęcia z kodowania.Podczas tych zajęć korzystając z maty do kodowania ,dzieci układały kolorowe koła w zakodowanej ilości i kolorze.Wg wskazanego kodu , budowały wieże z kolorowych kubków. Kolorowały figury geometryczne wg kodu.Ukladajac na macie strzałki wg kodu pomogły jeżowi znaleźć drogę do liści.Dzieci poruszały się wg kodu- strzałek.Na macie do kodowania układały kolorowe kwadraty, tworząc lustrzane odbicie kolorowego kodu.Zajęcia sensoryczne.Podczas tych zajęć dzieci chodziły po ścieżce sensorycznej . Przechodziły pod rozciągniętymi wstążkami.Przez dotyk rozpoznawały przedmioty ukryte w sensorycznym worku. Pokonywały tory przeszkód.Wykonywaly prace plastyczne : malowały farbami używając wacików i swoich paluszków, kolorowały kredkami i wyklejaly bibułą.Warsztaty taneczne.Podczas tych zajęć dzieci tańczyły z wstążkami do muzyki o różnym tempie. Improwizowaly muzykę ruchem. Uczyły się prostych układów tańca -krakowiak.Zajęcia ekologiczne.Na zajęciach ekologicznych dzieci opowiadały o swoich ulubionych zwierzątkach i o sposobach opiekowania się nimi. Rozróżniały rodzaje drzew( liściaste i iglaste)oraz niektóre ich gatunki: sosna, świerk,brzoza.Zajęcia z doradztwa zawodowego.Podczas tych zajęć dzieci poznają tajniki różnych zawodów pracy. Przedszkolaki wypowiadały się na temat:"Kto pracuje nawet w święta?". Podczas zabawy"Kto potrzebuje tych narzędzi?"-dzieci dobierały ilustracje przedstawiające narzędzia pracy do osób którym te narzędzia są potrzebne.I KWARTAŁ 2025
W ramach projektu „Przedszkolni Odkrywcy” w I kwartale odbyło się po 12 zajęć ruchowo – sensorycznych, z kodowania i tanecznych oraz po 3 zajęcia z doradztwa zawodowego i ekologiczne
Zajęcia ruchowo - sensoryczne.
Dzieci pobudzały różne zmysły. Bawiły się korzystając z ułożonych z różnych materiałów ścieżek sensorycznych . Pokonywały tory przeszkód, które poza dostarczaniem dzieciom różnorodnych wrażeń sensorycznych, rozwijają u nich motorykę dużą. Na rozwój motoryki małej miało wpływ wykonywanie przez dzieci prac plastycznych : rysowanie zimy białą pastelą , wyklejanie liter plasteliną. Dzieci rysowały paluszkami w mielonej kawie ślady dinozaurów oraz robiły wulkan i obserwowały jego wybuch. Takie zajęcia pobudzają receptory czucia, wpływają na rozwój precyzyjnych ruchów oraz pomagają się odprężyć. Przedszkolaki robiły również różne masy sensoryczne : kolorową ciecz nienewtonowską i sztuczny śnieg.
Zajęcia z kodowania
"Zakodowane kierunki"- podczas tych zajęć dzieci odczytywały kierunki ze strzałek tworzących kod. Według odczytanego kodu układały na macie kolorowe kartoniki i rysowały wzory na kartkach. "Budujemy wieżę"-zadanie polegało na odczytaniu kodu(zamiana symbolu na kolor) i budowaniu wieży z kolorowych kubków. Dzieci kolorowały obrazek dla babci i dziadka, odkodowując kolory z symboli (np. serce - różowy). "Kodujemy z figurami"- zabawa z dwoma kostkami- jedna wskazywała figurę druga kolor ,dzieci oszukiwały współrzędne - miejsce na macie ,w którym mogą umieścić daną figurę. "Kolorowe baloniki"- zadaniem dzieci było uzupełnienie obrazków na balonikach wg określonego kodu. „Zimowe rękawice” – odszukiwanie pary wg wskazówek. „Zimowe pranie” – wieszanie kolorowych rękawic wg określonego wzoru. „Figury, kolory i wielkości” – układanie na planszy kartoników wg określonej cechy.
Zajęcia taneczne
Podczas warsztatów tanecznych dzieci doskonaliły podstawowe elementy tańca "Krakowiak". Ucząc się tańca, dzieci ćwiczyły poruszanie się w przestrzeni - zmiany kierunku w kole , umiejętność łączenia ruchu z muzyką, współpracy w parze. Jedne z zajęć odbyły się w dniu, w którym był w przedszkolu bal karnawałowy, była to więc doskonała okazja do zabaw przy muzyce. Kontynuując zabawę karnawałową dzieci ćwiczyły różne układy taneczne przy piosenkach dla dzieci: "Jedzie pociąg", "Kaczuszki" itp. . Przedszkolaki nauczyły się układu tanecznego do piosenki „Jagódki” oraz wprowadziliśmy kroki do piosenki „Marcowe żaby” "Różne rytmy muzyki"- podczas tych zajęć dzieci ćwiczyły umiejętność poruszania się w rytm muzyki. Poza ćwiczeniami poczucia rytmu , dzieci doskonaliły umiejętność uważnego słuchania oraz szybkiej reakcji na zmianę tempa muzyki.
Zajęcia ekologiczne
Podczas zajęć z zakresu edukacji ekologicznej dzieci uczyły się dbać o ptaki zimujące w Polsce. Chętnie wypowiadały się na temat dokarmiania ptaków. Z zaangażowaniem wysypywały ziarenka do karmnika, który został umieszczony na drzewie w ogrodzie przedszkolnym. "Oznaki wiosny"- rozmawiając o oznakach nadchodzącej wiosny, dzieci poznały rośliny, które są pod częściowa ochroną np.: krokusy, przebiśniegi. Wiedzą że nie wolno ich niszczyć. Dzieci wypowiadały się też na temat ptaków zwiastujących wiosnę. Dzieci wiedzą, że nie wolno płoszyć ptaków i niszczyć ich gniazd. Na zajęciach tych również segregowaliśmy śmieci, szukaliśmy robaków, broniliśmy naszą planetę - do czego wykorzystaliśmy wspaniałą pomoc edukacyjną, którą dostaliśmy w ramach tegoż projektu: „magiczną podłogę” – dzieci uwielbiają pracować i bawić się w zabawy z jej użyciem. Zajęcia z doradztwa zawodowego "Współpraca w pracy"- wstępem do tych zajęć było wyjaśnienie pojęcia współpraca. "Od drzewa do książki"- na podstawie omawiania kolejnych etapów powstawania książki, dzieci dowiedziały się, że na każdym kolejnym etapie powstawania książki pracują inni ludzie - kolejne osoby. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że te osoby współpracują ze sobą. Dzieci dowiedziały się, że w każdym zawodzie pracy - pracownicy współpracują ze sobą, tak jak my w przedszkolu przy wykonywaniu różnych zadań.
5RECYTATORSKI KONKURS EKOLOGICZNY
W ramach projektu „Przedszkolni odkrywcy” został zorganizowany konkurs dla przedszkolaków.
Zadaniem konkursowym było wyrecytowanie przez dziecko dowolnego wiersza lub rymowanki o tematyce ekologicznej. W konkursie wzięło udział 15 dzieci, zarówno starsze jak i młodsze pięknie powiedziały swoje „eko – teksty”.
Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i zostały nagrodzone, jednakże troje dzieci zasłużyła na szczególne wyróżnienie – otrzymali oni grę pamięciową i jajko ze zwierzątkiem, pięcioro dzieci również zostało docenione - dostali oni zestaw puzzli oraz jajko ze zwierzątkiem. Pozostałe dzieci otrzymały nagrody pocieszenia.
Wszystkie nagrody zostały zakupione ze środków UE.