#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI
W kwietniu została przeprowadzona lekcja informatyki, która miała na celu zaznajomienie uczniów z podstawową wiedzą na temat procesu drukowania 3D i podstawowymi pojęciami z tym związanymi m.in. technologiami wydruków 3D.
Uczniowie poznali poszczególne etapy tworzenia wydruku 3D, od pomysłu, poprzez etap projektowania, przygotowania do wydruku i sam wydruk na drukarce 3D Adventurer 4. W tym zakresie uczniowie poznali jeden z darmowych programów do projektowania 3D - TinkerCad.
W tajniki tej pracy wprowadziła uczniów klasy VIII pani Edyta Wojtaszek. Przygotowany projekt motyla zwiastującego wiosnę, sukcesywnie drukował się ponad 4 godziny, dlatego też efekt wydruku mogła obserwować II grupa.
Pani informatyk zadbała o to, aby uczniowie trochę pogłówkowali i odpowiedzieli na pytanie kluczowe, które brzmiało: „W jakich dziedzinach można wykorzystać druk 3D?” Uczniowie mieli swoje pomysły, jednak najwięcej dowiedzieli się z filmiku, który zaprezentowała nauczycielka. Druk 3D można wykorzystać, np. w motoryzacji – części zamienne, narzędzia, elementy karoserii, w lotnictwie – elementy silników, drukowane jako jedna część bez potrzeby spawania, w budownictwie – budynki, elementy budynków, meble, w modzie - do produkcji podeszw butów, w okulistyce – oprawki do okularów, w jubilerstwie – elementy biżuterii i form odlewniczych, w medycynie – implanty do wszczepiania pacjentom, protezy.
Uczniowie z zainteresowaniem chłonęli to, co się dzieje na lekcji - wszak druk 3D to technologia, która na stałe zagościła w naszej szkole.