„Za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych„
Dzień ten jest hołdem dla Żołnierzy Wyklętych "bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
W lesie Koteckim znajduje się grób żołnierza wyklętego. Zachęcam do złożenia symbolicznego znicza na jego grobie a także do wywieszenia polskiej flagi w tym dniu.
Na trasie Busko – Palonki, ok. 500 m. w głąb lasu w stronę Kotek, znajduje się symboliczny grób poświęcony pamięci porucznika Alojzego Sikorskiego „Jaremy” i żołnierzy NSZ Brygady Świętokrzyskiej, którzy stoczyli w tych lasach bitwę z oddziałami MO, UB, NKWD i Armii Czerwonej,w dniach 28 i 29 maja 1945 roku.
Porucznik Stanisław (Alojzy) Sikorski „Jarema”, urodził się 21 września 1921, w Rynarzewie (pow. Szubin, obecnie województwo kujawsko – pomorskie). W 1940 r., został wysiedlony wraz z rodziną do Szczucina nad Wisłą. W 1940 r., wstąpił do Związku Jaszczurczego, w 1944 r., został zmobilizowany do Brygady Świętokrzyskiej, pełnił funkcję zastępcy dowódcy ppłk Szackiego „Bohuna”.
W 1942 roku został mianowany na porucznika, a w grudniu 1944 r., odznaczony Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego III klasy.
Dowodził najbardziej liczebnym oddziałem NSZ Brygady Świętokrzyskiej. Został ciężko ranny w czasie bitwy pod Palonkami i wzięty do niewoli. Nieznane są jego dalsze losy, prawdopodobnie został zakatowany w śledztwie. Miejsce pochówku nieznane.
nauczyciel historii Lucyna Skwark