Tak śpiewaliśmy hymn Polski w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #Szkoła do hymnu.
#SZKOŁA DO HYMNU
LEKCJA FOTOGRAFII W KLASIE VII
W dniu 03.11.2023r. uczniowie klasy siódmej wzięli udział w zajęciach plenerowych realizowanych w ramach lekcji plastyki.
Poznali różne sposoby przedstawiania przestrzeni w dziełach plastycznych. Samodzielnie wykonali zdjęcia krajobrazów jesiennych w perspektywie powietrznej, kulisowej, zbieżnej. Zajęcia przybliżyły uczniom zasady obsługi aparatu fotograficznego. Efektem pracy były przepiękne zdjęcia plenerowe naszych młodych artystów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Monika Rzepa
WARSZTATY BIBLIOTECZNE W KLASACH I i VI
W środę, 9 listopada 2023 r. w ramach współpracy pomiędzy placówkami oświaty, naszą szkołę odwiedziła pani Ewa Tarapata – pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Busku-Zdroju. Spotkanie odbyło się w kl. I i kl. VI.
W kl. VI lekcja biblioteczna dotyczyła tematu „Słowniki jako księgozbiór podręczny biblioteki”. Uczniowie zapoznali się z rodzajami słowników, zasadami korzystania z nich oraz wykonali karty pracy w celu nabycia umiejętności wyboru odpowiedniego słownika do poszukiwanej treści. Dzieci pracowały w grupach, wymieniały się wiedzą i były aktywne, samodzielnie wykonały także plakat dotyczący słowników, który powiesiliśmy w naszej klasie.
W kl. I lekcja biblioteczna przebiegała pod hasłem „W świecie najpiękniejszych bajek i baśni”, w związku z obchodzonym 6 listopada Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajki. Celem tych zajęć było zapoznanie pierwszaków z bohaterami bajek i baśni, a także zachęcenie do sięgania po książki i samodzielnego czytania. Pierwszoklasiści wykazali się ogromną wiedzą w dziedzinie literatury dziecięcej, błyskawicznie składali pocięte historyjki obrazkowe z danych bajek, odgadywali zagadki dotyczące postaci, a na koniec pięknie pokolorowali obrazki z ulubionymi bajkowymi bohaterami.
Dziękujemy serdeczne pani Ewie za udział w zajęciach i wieloletnią współpracę.
Anna Pacholec, Wioletta Kajtek
1
SUKCES UCZNIA KLASY III W KONKURSIE EKOLOGICZNYM
Uczeń klasy III Jan Cyrański, brał udział w XXI gminnym konkursie ekologicznym "Z ekologią za pan brat", który odbył się 26 października 2023 roku.
Organizatorem konkursu był Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój przy współudziale Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Busku-Zdroju. Tematem wiodącym była zielona energia, odnawialne i nieodnawialne źródła energii oraz sposoby oszczędzania energii i wody.Jaś wykazał się dużą wiedzą związaną z ochroną środowiska i zajął II miejsce w konkursie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Teresa Opałka
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
W świetle listopadowego poranka, gdy promienie słońca rozświetlają dziecięce uśmiechy, obchodzimy wyjątkowy dzień w oddziale przedszkolnym. To Międzynarodowy Dzień Postaci Bajek, czas pełen magii, kreatywności i niekończącej się zabawy.
Dla przedszkolaków to okazja do wskoczenia w świat marzeń i wyobraźni, do podążania za ulubionymi bohaterami, a przede wszystkim do nauki poprzez zabawę. Bajkowe postacie pojawiają się przede wszystkim na kartach książek i książeczek dla dzieci. Te opowiadania rozbudzają wyobraźnię oraz pozwalają na odkrycie piękna literatury. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom.
To wyśmienita okazja, by zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować do wspólnej zabawy w bajkowym wymiarze. Uczą i pomagają w przezwyciężaniu wielu barier.
Wychowawca Danuta Gromiec Rzepa
WYCIECZKA DO KIELC
Uczniowie kl. IV, V, VI pod opieką wychowawców: Ewy Podsiadło, Lucyny Skwark i Wioletty Przybylskiej - Kajtek wybrali się w piątek, 3 listopada do Kielc na film pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”.
O tym, że miłość i przyjaźń to jedne z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka oraz o tym, jak wielka jest siła wyobraźni, przekonali się uczniowie śledzący z zapartym tchem losy tytułowej bohaterki. Nowa adaptacja i odsłona tego klasycznego dzieła, jakim są przygody Ani Shirley, wzbudziła wśród widzów mieszane uczucia. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że tę pozycję warto polecić!
Wycieczka była świetną okazją do integracji rówieśników, kształtowania prawidłowych zachowań w miejscu publicznym oraz wyrabiania nawyku odpowiedzialności podczas czasu wolnego na posiłek i zakupy w galerii.
Wioletta Przybylska-Kajtek
PRZEDSZKOLAKI W KRĘGU WARZYW
27 października 2023 r. chcąc szczególnie zakończyć tydzień o tematyce warzyw, postanowiliśmy samodzielnie zrobić sałatkę warzywną.
Przedszkolaki odpowiednio przygotowane do pracy z wielkim zaangażowaniem kroiły przyniesione do przedszkola warzywa: marchewki, ziemniaki, pietruszki, ogórki. Po pokrojeniu wszystkich składników nastąpiło wymieszanie ich w wielkiej misce z majonezem, kukurydzą i groszkiem. Następnie spakowaliśmy sałatkę w pojemniczki i dzieci zabrały ją do domu, żeby zjeść wspólnie z rodzicami i rodzeństwem.
Przedszkolakom bardzo spodobały się kulinarne zajęcia, więc postanowiliśmy zrobić podobne w niedalekim czasie.
Izabela Grochala
ZAPROSZENIE
#SZKOŁA PAMIĘTA
Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
Klasa IV odszukała pamiątki rodzinne (zdjęcia, przedmioty) przekazywanę z pokolenia na pokolenie i przygotowała prezentacje na ich temat.
Klasa V pamiętała o grobach żołnierskich z czasów II wojny światowej, znajdujacych się na cmentarzu parafialnym w Szczaworyżu, składajac znicze i kwiaty.
Klasa VIII przygotowała prezentację multimedialną o patronie naszej szkoły- Batalionach Chłopskich.
Lucyna Skwark
JESIENNE SAŁATKI W KLASIE I
24 października 2023r uczniowie klasy I pod opieką swojej wychowawczyni Anny Pacholec wykonywali smaczne sałatki owocowe i jarzynowe.
Każdy uczeń już wie, jak ważne jest jedzenie owoców i warzyw– nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszne i zdrowe sałatki.
Każde dziecko przyniosło z domu różne owoce i warzywa. Po wcześniejszym ich umyciu uczniowie zabrali się do pracy. Dobrze to widać na załączonych zdjęciach, a samodzielnie zrobiona sałatka wszystkim smakowała wyśmienicie.
Zajęcia dostarczyły dzieciom wrażeń smakowych i dotykowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom zwłaszcza, że sezon na pyszne owoce i warzywa nadal trwa.
Wychowawca Anna Pacholec
PASOWANIE NA UCZNIA
Od 23 października 2023r. pierwszoklasiści z naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. Tego dnia pierwszaki przybyli do szkoły w galowych strojach w obecności swoich rodziców, którzy towarzyszyli im w ceremonii ślubowania oraz pasowania na ucznia.
Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym spotkali się z Królem i Królową z Królestwa Kredkolandii oraz wróżkami z krainy wiedzy, dobrego zachowania, szacunku i dobroci, śpiewu oraz pracy. Uczniowie wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Za prawidłowe wykonanie zadań zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po zakończonej prezentacji przez pierwszaków, Król i Królowa z Królestwa Kredkolandii, potwierdzili, że wszystkie dzieci wspaniale zdały „egzamin pierwszoklasisty”. W tej wyjątkowej chwili Pani Dyrektor pogratulowała dzieciom zaprezentowanych umiejętności
i dokonała pasowania na ucznia w obecności całej społeczności szkolnej. W ramach pamiątki, uczniowie otrzymali dyplomy od swojej wychowawczyni Anny Pacholec,a słowniki ortograficzne oraz rożki ze słodkościami od rodziców. Następnie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia z przybyłymi na uroczystość gośćmi, na życzenia, podziękowania i uściski.Po uroczystym apelu Uczniowie wraz z Wychowawczynią i Rodzicami udali się do swojej klasy na poczęstunek. Smaczny i przepiękny tort w formie kolorowych kredek, na którym wypisane były imiona uczniów klasy I smakował wszystkim wyśmienicie.
Od tej chwili, Uczniowie jeszcze bardziej będą starali się swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość Rodzicom i wszystkim nauczycielom. Te ważne wydarzenia związane ze szkołą utkwią im na długo w pamięci.
Wychowawca Anna Pacholec
1
WARSZTATY Z PSYCHOLOGIEM
W piątek, 20.10.2023 r. kl. VI wraz z wychowawcą zaprosiła na lekcję godziny wychowawczej panią psycholog Paulinę Kwas-Kowalską.
Temat zajęć „Jesteśmy grupą – jak sprawnie się komunikować” miał na celu integrację zespołu klasowego, budowanie zaufania oraz wzajemną komunikację. Uczniowie zdefiniowali zagadnienie grupy i komunikacji, poznali komnikat JA-TY, a także wzięli udział w ćwiczeniach „OBAWY”, „HISTORIA”. Wspólnie w grupie zastanawialiśmy się jak rozwiązywać problemy, przezwyciężać obawy.
Klasa była aktywna i chętnie udzielała odpowiedzi. Dziękujemy serdecznie pani psycholog za udział w warsztatach.
Wioletta Przybylska-Kajtek
Wycieczka na spektakl teatralny pt.: „Piotruś Pan”
Celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji.
Po zajęciu miejsca w sali kinowej, kiedy zgasły światła, dzieci z wielkim zainteresowaniem rozpoczęły oglądanie spektaklu. Aktorzy, muzyka oraz scenografia przyciągnęły uwagę wszystkich przedszkolaków. Dzieci po obejrzeniu spektaklu wybrały się na jesienny spacer do parku.
Słodkie uśmiechy, radosne opowieści są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.
Wychowawca Danuta Gromiec- Rzepa
Od ziarenka do bochenka-Dzień Chleba w oddziale przedszkolnym
16 października jest obchodzony Dzień Chleba.
Nasze zajęcia w tym dniu rozpoczęliśmy od piosenki ,, Piekarz’’ i zabawy ruchowej,, Mało nas, mało nas’’. Następnie dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści pt. „Od ziarenka , do bochenka”. Dowiedziały się, jak powstaje mąka, jak robi się chleb i na czym polega praca piekarza. Dowiedziały sie również, jakie są rodzaje chleba i jakie są składniki potrzebne do jego wypieku. Aż wreszcie przyszedł czas na degustację pieczywa i określanie jego smaku.
Dzieci wykonały pracę plastyczną, jak również miały możliwość zabawy z masą solną, z której lepiły przeróżne chlebki, rogaliki i bułeczki.
Wychowawca Danuta Gromiec-Rzepa
2
250 ROCZNICA POWOŁANIA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
14 października 1773r. z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powstała Komisja Edukacji Narodowej- pierwsza w Polsce i w Europie władza oświatowa, która zajęła się reformą szkolnictwa w Polsce.
Corocznie na pamiatkę tego wydarzenia pamietamy o nauczycielach i pracownikach oświaty.
Z tej okazji 13 października 2023r. uczniowie naszej szkoły przygotowali piękne życzenia, piosenki, tańce i skecze dla swoich nauczycieli.
"To w Waszych rękach przyszłość narodu spoczywa,
bo nauczycielem się jest – a nie „się bywa”,
dlatego dzisiaj święto Wasze zasłużone,
niech więc się spełnią marzenia wyśnione!"
Tego dnia wręczone zostały nagrody dla uczniów uczestniczacych w szkolnym etapie XI Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii".
Komisja w składzie Alicja Lalewicz, Lucyna Skwark wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach.
klasy IV-VI
Julia Bednarska-I miejsce
Lena Kwiecień-II miejsce
Stanisław Kubasik-II miejsce
Antoni Skwark-III miejsce
Mateusz Tyma-III miejsce
klasy VII-VIII
Mateusz Kopeć- I miejsce
Gabriela Kajtek- II miejsce
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektor szkoły Alicja Lalewicz wręczyła nagrody za osiągniecia w pracy dydaktyczno-wychowawczej dla następujacych nauczycieli:
Małgorzata Gabryś
Małgorzata Lech
Izabela Grochala
Tego dnia również Dyrektor Alicja Lalewicz i nauczyciel Lucyna Skwark otrzymały nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy kolejnych sukcesów.
11
EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO
Tak jak w zeszłym roku, tak i w tym, celebrowaliśmy Europejski Tydzień Sportu Szkolnego.
Ten tydzień nam się przedłużył, ale nic dziwnego, gdyż w ramach tej imprezy rozegraliśmy Turniej Tenisa Stołowego. Najpierw rozegrane zostały spotkania w klasach i wyłoniony mistrz klasy.
Mistrzem klasy IV został Miłosz Stachowicz, klasy V Kacper Mołas, klasy VI Julia Bednarska, klasy VII Lena Brożyna, klasy VIII Iga Gierak. Następnie mistrzowie klas IV-V rozegrali mecz między sobą. Wyłoniliśmy mistrza tenisa stołowego w kategorii klas IV-V, którym został Kacper Mołas. Mistrzowie klas VI-VIII rozegrali mecze między sobą i mistrzem szkoły w kategorii klas VI-VIII została Iga Gierak. Na akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały wręczone dyplomy, puchary i drobne upominki.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że Turniej Tenisa Stołowego wpisze się na stałe w kalendarz imprez w naszej szkole.
Małgorzata Gabryś
1
DZIEŃ DRZEWA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa, który jest elementem edukacji ekologicznej.
W naszej grupie odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody, wykonały prace plastyczne. Nie zabrakło wesołych zabaw i przytulanek do drzew na świeżym powietrzu.
Na koniec zajęć dzieci obejrzały bajkę edukacyjną pt.,,DUMNE DRZEWO i życzyły drzewom dużo deszczu, dużo słońca, dużo troski od ludzi.
Wychowawca Danuta Gromiec- Rzepa
1
OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA
DZIEŃ DZIEWCZYNKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Dzień Dziewczynek w naszej grupie obchodziliśmy11 października.
To idealna okazja, by dziewczynki świetnie się bawiły, a chłopcy uczyli uprzejmych zachowań wobec koleżanek. Przygotowali wspólnie z panią dekorację i tron, na którym dziewczynki pięknie pozowały do zdjęć. Na specjalnie przygotowanych przez chłopców laurkach z życzeniami podpisywali się osobiście i każda z nich otrzymała legitymację ”Wspaniałej dziewczynki”.
Było dużo radości, zabawy i tańca.
Wychowawca Danuta Gromiec- Rzepa
DZIEŃ DRZEWA W PRZEDSZKOLU
Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa.
W naszym Przedszkolu również odbyło odbyło się to święto, którego celem było zainspirowanie przedszkolaków do podejmowania działań proekologicznych, kształtowanie odpowiedzialnej postawy wobec świata przyrody. W tym dniu uczestniczyły w zajęciu edukacyjnym o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jaką ważną rolę spełnia drzewo wobec człowieka i środowiska, zapoznały się z nazwami rodzimych gatunków drzew poprzez analizę plansz ze zdjęciami, rozwiązywały różne karty pracy związane z drzewami, układały grupowo puzzle, odbijały farbami liście klonu i dębu oraz stworzyły wspólne drzewo z rączek, na zakończenie zrobiliśmy wspólne i indywidualne zdjęcia.
Izabela Grochala