• Aktualności

          • EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

          •    6 marca we wszystkich krajach europejskich obchodzony jest jako „Dzień Logopedy”.      

               Celem tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, dotyczącej profilaktyki i terapii dzieci i dorosłych. W naszej szkole prowadzimy terapię w formie grupowej  i indywidualnej. Dzieci z oddziału przedszkolnego i „zerowego” ćwiczą na grupowych zajęciach logopedycznych. Celem tych zajęć jest usprawnienie aparatu artykulacyjnego dzieci poprzez liczne ćwiczenia warg, języka, żuchwy, ćwiczenia oddechowe, fonacyjne służące wydłużaniu fazy wydechowej, kształcenie wśród dzieci umiejętności wypowiadania się, kształcenie prawidłowej artykulacji głosek. Z okazji Dnia Logopedy przedszkolaki przypomniały sobie, jaka jest rola logopedy w szkole i przedszkolu, ćwiczyły swoje buzie i własnoręcznie tworzyły pomoce do ćwiczeń oddechowych, ćwiczenia mięśnia ust oraz pionizacji języka.  

            A oto kilka propozycji „kuchennych zabaw logopedycznych”, które będą usprawniać nasze buzie naszych pociech.

            Chuchamy, dmuchamy 

            Dziecko nabiera powietrza i dmucha na gorące posiłki, próbując je ochłodzić. Dla odmiany  - chucha na zimne danie, aby je ocieplić. Zwracamy uwagę, aby faza wydechowa była jak najdłuższa. Celem ćwiczenia jest wydłużanie fazy wydechowej oraz usprawnianie podniebienia miękkiego.  

            1. Magiczne miejsce

            Smarujemy dżemem, miodem, nutellą  magiczne  miejsce” – wałek dziąsłowy ( górkę na podniebieniu twardym, za górnymi zębami). Prosimy dziecko, by nie zamykając buzi zlizało produkt językiem. Możemy też położyć na czubku języka płatek śniadaniowy, chrupkę kukurydzianą; prosimy, aby dziecko uniosło płatek na języku do podniebienia  i chwilę przytrzymało. Następnie kładziemy płatek na środku języka i dociskamy go całym językiem da podniebienia. Celem ćwiczenia jest usprawnianie pionizacji języka, ćwiczenia prawidłowej pozycji spoczynkowej języka oraz przygotowanie do mówienia głosek szumiących [sz, ż, cz, ]  i głoski [r]. 

            1. Chwytanie językiem różnych produktów 

            Na talerzyk wysypujemy chrupki kukurydziane, płatki śniadaniowe, ryż preparowany               i prosimy, aby dziecko czubkiem języka złapało ten produkt. Dodatkowo może dotknąć językiem z przyklejonym płatkiem kącików ust  (naprzemiennie prawy – lewy). Celem ćwiczenia jest usprawnianie języka.  

            1. Jedzenie paluszków bez użycia rąk 

            Prosimy, aby dziecko włożyło paluszek do buzi, a następnie zjadło go bez użycia rąk, przesuwając go jedynie wargami. Celem ćwiczenia jest wzmacnianie mięśni warg (mięśnia okrężnego ust). 

            1. Chwytanie wargami okruszków 

            Prosimy dziecko, aby samymi wargami spróbowało złapać drobne okruszki np. z ciastek, chleba. Celem ćwiczenia jest wzmocnienie mięśnia okrężnego ust.  

             

            1. Wylizanie talerzyka 

            Na płaskim talerzyku dajemy budyń, kisiel, lody. Po zjedzeniu prosimy, aby dziecko wylizało talerzyk językiem. Po jedzeniu może też dokładnie „umyć” językiem zęby górne i dolne, policzki, podniebienie, dół buzi, oblizać wargi. Należy pamiętać, aby w czasie ćwiczeń buzia była otwarta, a broda nieruchoma. Celem ćwiczenia jest usprawnianie mięśni języka. 

            1. Wąsy z paluszków, słomki 

            Prosimy dziecko, aby umieściło słomkę do napojów, słony paluszek lub długą chrupkę pomiędzy górną wargą a nosem i przytrzymało jak najdłużej.  Celem ćwiczenia jest wzmocnienie mięśni warg.  

            1. Picie przez słomkę 

            Pijemy przez słomkę wodę, napoje, jak również gęste produkty (jogurt).  Celem ćwiczenia jest wzmocnienie mięśnia okrężnego ust, języka, podniebienia miękkiego.  

            1. Burza w szklance wody 

            Wlewamy do kubka wodę, wkładamy słomkę i dmuchamy mocno, wywołując „bulgotanie”. Starsze dzieci mogą wykonać to ćwiczenie z wodą z odrobiną płynu do kąpieli. Celem ćwiczenia jest wzmocnienie mięśnia okrężnego ust, wydłużanie fazy wydechowej.  

            1. Całusy za pyszne jedzonko J 

            Przesyłamy całusy dla mamy, taty, babci, celem ćwiczenia jest wzmocnienie mięśni warg.  

             

                                                                                   Wesołej zabawy życzy logopeda Anna Musiał 

          • POWIATOWY KONKURS LITERACKI "KARNAWAŁOWA MAGIA"

          •    Uczennica klasy V Martyna Olszowa zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie Literackim pt. "Karnawałowa magia".

            Zadaniem uczestników konkursu było napisanie wiersza na temat magii karnawału.

            Konkurs organizowała Szkoła Podstawowa nr 1 w Busku-Zdroju.

            Serdecznie gratulujemy !!!

                                                                                           opiekun ucznia Lucyna Skwark

          • PAMIĘTAMY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

          •     2 marca 2024r. w Lesie Koteckim przy grobie Stanisława Sikorskiego ps. Jarema uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych.

               Naszą szkołę na tej uroczystosci reprezentowali uczniowie klasy V wraz z rodzicami i wychowawcą.

            Dziewczynki złożyły kwiaty i zapaliły znicz w dowód pamięci na symbolicznym grobie. Ksiądz Piotr Kotwica poświęcił pamiatkową tablicę.

            Uświetniliśmy tę uroczystość wykonaniem dwóch utworów muzycznych o treści patriotycznej.

             To spotkanie z lokalną historią jest swiadectwem naszej pamięci o przodkach, którzy walczyli za naszą Ojczyznę.

               Cześć ich pamięci.

                                                                                                                         Lucyna Skwark

          • KOŁO TEATRALNE W BIBLIOTECE

          •   Uczniowie kl. II na zajęciach koła teatralnego odwiedzili 28.02.2024 r. filię Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju, znajdującą się w budynku naszej szkoły, w ramach wieloletniej współpracy instytucji oświatowych.

               Celem zajęć było zapoznanie się z literaturą dziecięcą i analiza oraz interpretacja wybranych wierszy dla dzieci. Pan Tomasz – pracownik biblioteki, zaprezentował drugoklasistom regały z literaturą dziecięcą, wyjaśnił oznaczenia regałów z podziałem na bajki, baśnie, opowiadania czy wiersze.

            Następnie bibliotekarz i pani prowadząca zajęcia czytali na przemian uczniom wiersze najsłynniejszych polskich bajkopisarzy: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej i Aleksandra Fredry. Dzieci zapoznały się z twórczością tych wybitnych postaci polskiej literatury dziecięcej. Same interpretowały tekst i dokonały jego analizy przy pomocy prowadzących.

              Na koniec uczniowie odgrywali fragmenty „Lokomotywy”. Najbardziej do gustu przypadła uczniom bajka „Małpa w kąpieli”.

             

            Wioletta Przybylska-Kajtek

            Tomasz Chmielarski – bibliotekarz

          • W KRAINIE LEKTUROWEJ MAGII

          •    27 lutego 2024 r. uczniowie klas III,IV,V obejrzeli film pt."Akademia Pana Kleksa " w kieleckim kinie Helios wraz ze swoimi wychowawcami.

                Kto spodziewał się, że będzie to adaptacja lektury Jana Brzechwy, był na pewno zaskoczony. Reżyser  Maciej Kawulski dość luźno nawiązuje do oryginału. Film jest opowieścią o empatii i dziecięcych marzeniach.

               Przeżyliśmy dużo emocji -od śmiechu do strachu, smutku i nadziei.

                                                                                                                                         Lucyna Skwark

             

            kadry z filmu "Akademia Pana Kleksa" w reż. Macieja Kawulskiego

          • ZABAWA KARNAWAŁOWA 2024

          •     9 lutego 2024 r. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Dekoracje i część artystyczna nawiązywały do zbliżających się „Walentynek”.

                Klasa VII przedstawiła zabawną parodię programu „Randka w ciemno”, a chłopcy z klasy VII i VIII zatańczyli układ z krzesłami. Nie zabrakło również występu wokalnego uczniów z klasy IV, którzy zaśpiewali znany włoski przebój „Felicita”.

            Na koniec występów członkowie SU rozdali walentynki przewodniczącym poszczególnych klas. Nagrodzono również najsympatyczniejszą uczennice i ucznia, którzy zebrali najwięcej kartek walentynkowych. Zostali nimi: Agata Wach z klasy V oraz Maciej Moskal z klasy IV.

            Następnie uczniowie rozpoczęli zabawę karnawałową i tańczyli do wybranej przez siebie muzyki. Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek.

                Wszyscy dobrze się bawili i cieszyli ze zbliżających się ferii.

             

             

            Opiekunki Samorządu Uczniowskiego

          • AKTYWNE FERIE W KLASIE VI

          •   

                 Okres ferii zimowych to czas wolny od nauki, który uczniowie przeznaczają na odpoczynek i różne formy rozrywki.

                Wspierając edukację zdrowotną i obcowanie ze sztuką oraz kulturą, a także wszechstronny rozwój dzieci, wychowawczyni wraz z szóstoklasistami uczestniczyła 22 lutego, w wystawie pt. „RECYKLING KOLORU CD” Tamary Maj w Domu Zdrojowym przy buskiej Tężni. Dzieci miały okazję nie tylko podziwiać sztukę i kreatywność autorki, która doskonale łączy tradycję z nowoczesnością, ale także możliwość zanurzenia się w świat unikalnej techniki autorskiej.

            Ruch i aktywność fizyczna to kolejny istotny element w wychowaniu młodzieży. W związku z tym wybraliśmy się również na lodowisko, aby na świeżym powietrzu zażyć tego zimowego sportu. Zabawy było co niemiara!

                 Zadowoleni i wypoczęci wrócimy do szkoły, aby pracować w II semestrze.

                                                                                                                Wioletta Przybylska-Kajtek

             

          • WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU

          •   W środę 14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu walentynki.

              Krótkie opowiadanie o tradycjach walentynkowych było wprowadzeniem dzieci w tematykę dnia. Poprzez pogadankę na temat znaczenia miłości i przyjaźni w naszym życiu, dzieci dowiedziały się, jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zabawach: szukały serduszka w takim samym kolorze w zabawie  "Serduszko do pary", ćwiczyły refleks uczestnicząc w zabawie "Z serduszka na serduszko", a zabawę zręcznościową "Uwaga serduszko parzy" chciały powtarzać wielokrotnie. Dzieci z dużym zaangażowaniem kolorowały i ozdabiały wyciętymi serduszkami kartkę walentynkową dla kolegi lub koleżanki.   Z zaciekawieniem i radością losowały "Walentynkę". Nie mogło zabraknąć też dla najważniejszych osób (rodziców), które dzieci wykonały w III części dnia. Z zapałem i dokładnością wylepiły czerwoną plasteliną przygotowane serduszka.

               Ten dzień upłynął w wesołym i przyjaznym nastroju.

                                                                                                                                                     Majcherczak Lucyna

          • BAL KARNAWAŁOWY W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU

          •    Karnawał to czas zabaw i balów także dla najmłodszych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

               Tak też było w naszym przedszkolu w dniu 09.02.2024r. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiły się barwne postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Dziewczynki w tym dniu zmieniły się w księżniczki, motylki, był też Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Syrenka, myszka Miki oraz Wednesday. Wśród chłopców nie mogło zabraknąć ulubionych przez nich Spidermanów oraz policjantów, był też żołnierz, a nawet ratownik medyczny. Te piękne stroje i kolorowy wystrój sali wprowadziły wszystkich w wesoły, balowy nastrój. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm porywającej do tańca muzyki oraz brały udział w różnych zabawach. Podczas przerwy w tańcach dzieci odpoczywały przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Pamiątką z tego dnia będą wykonane na bajkowym tle fotografie, do których przedszkolaki chętnie pozowały.

               Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości.

                                                                                                                                Majcherczak Lucyna

          • WALENTYNKI W BUSKIM HOSPICJUM

          •    8 lutego 2024r. uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą p. Barbarą Gwóźdź oraz panią Dyrektor Alicją Lalewicz wybrali się do buskiego Hospicjum, aby zaprezentować przygotowane przez siebie przedstawienie z okazji zbliżających się Walentynek, inspirowane telewizyjnym programem pt. „Randka w ciemno”.

               Na widowni obecni byli mieszkańcy oraz personel Hospicjum. Uczniowie dokonywali wyboru randkowiczów w nietypowy sposób: najpierw z trojga przebranych za chłopców dziewcząt, a następnie odwracając rolę z trzech przebranych za dziewczęta chłopców. Widzowie żywiołowo reagowali na ten pokaz salwami śmiechu i gromkimi brawami. Występ dodatkowo uświetniły: włoski przebój „Felicita” zaśpiewany przez uczniów klasy IV przygotowanych przez panią Monikę Rzepę oraz taniec z kapeluszami zaprezentowany przez chłopców z klas VII i VIII. Ponadto widzowie otrzymali od naszej młodzieży własnoręcznie wykonane walentynkowe serduszko. W związku z tym, że walentynkowy występ zbiegł się w czasie z innym świętem, czyli „Tłustym Czwartkiem” na zakończenie miał miejsce wspólny poczęstunek z pączkami i innymi słodkościami w rolach głównych.         

                Z pewnością był to bardzo udany i niezapomniany dzień zarówno dla uczniów jak i mieszkańców Hospicjum.

            W przedstawieniu udział wzięli:

            - prowadzący: Oliwia Borowiec, Igor Wilgocki;

            - randkowicze: Amelia Piasecka, Natalia Boroń, Lena Brożyna, Evelina Yushchyschena, Mateusz Kopeć, Szymon Bucki, Piotr Rak, Maciej Tutak;

            - operatorzy sprzętu: Milena Maj, Wiktor Karczewski;

            - tancerze z kapeluszami: Maksymilian Tabiszewski, Jakub Maskiera, Mateusz Kopeć, Szymon Bucki;

            - śpiewający: Lena Kwiecień, Antoni Skwark.

             

             

             

          • BUDUJ ROBOTY

          •    

               Przedszkolaki i uczniowie klas 0-V wzięli udzial w pokazowych zajęciach Akademii Robotyki 1 lutego 2024r.  

             Podczas spotkania dzieci budowały z klockow modele samochodów, które potem wprawiali w ruch po połączeniu z silnikami.

              Zajecia bardzo podobały się uczniom, były okazją do kretywnej zabawy. 

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • Z BABCIĄ I Z DZIADKIEM ŚWIAT CUDOWNY JEST…                                                             

               Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. Dlatego, w podzięce za ich wielkie serce, w dniu26 stycznia odbyło  się uroczyste spotkanie.

                 Dzieci witały ciepłymi słowami szanownych gości. Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki, inscenizacje i tańce. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Śpiewanie „Sto lat” bardzo  wzruszało gości. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi laurkami.

                Dziadkowie ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystego spotkania był słodki poczęstunek. Atmosfera była uroczysta i pełna radości.

            Wychowawca Danuta Gromiec- Rzepa

          • WYCIECZKA KLASY VI

          •      Dnia 30.01.2024 r. uczniowie kl. VI wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę do Kielc. 

                 Najpierw wszyscy obejrzeli seans pt. „Willy Wonka” , który łączy w sobie elementy fantasy i musicalu w kinie Helios, przedstawiający losy młodego chłopaka, który jest znakomitym cukiernikiem. Film był wspaniałą lekcją tego, że w dążeniu do celu i spełnienia marzeń, nie należy się poddawać.

               Następnie udaliśmy się do parku trampolin „Happy Jumper”, gdzie aktywnie spędziliśmy godzinę na gimnastyce. Pamiętamy również o tym, jak ważny jest ruch! Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na obiad i wróciliśmy do szkoły w znakomitych humorach.

             

            Wioletta Przybylska-Kajtek

          • GRAMY Z WOŚP

          •  

              28 stycznia 2024r. po raz kolejny wzięliśmy udział w WOŚP.

               Wolontariusze z klasy ósmej: Maria Wach, Zuzanna Rusiecka, Marlena Bąk i Maksymilian Tabiszewski pod opieką Pani Lucyny Skwark kwestowali przy Kościele Parafialnym w Janinie.

            32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany jest zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. 

            Naszym wolontariuszom udało się zebrać kwotę 1317, 50 zł.

               Serdecznie dziękujemy za dar serca.

             

             

            Uczniowie naszej szkoły wystąpili również na scenie w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

            Antoni Skwark i Lena Kwiecień z klasy IV zaśpiewali włoską  piosenkę "Felicita ", a uczniowie klasy I zatańczyli do piosenki Toca Toca .

            Uczniów do występu przygotowały Panie Monika Rzepa i Edyta Wojtaszek.

          • VI PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W SPOŁECZNEJ SZKOLE W SŁABKOWICACH.

          •   26.01.2024 r. w Społecznej Szkole w Słabkowicach odbył się VI Przegląd Kolęd i Pastorałek pod hasłem ,,Hej kolęda, kolęda’’. W konkursie wzięło udział 40 uczniów z ośmiu placówek oświatowych.

               Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Liliana Boroń, Zosia Kubasik, Antoni Skwark, Lena Kwiecień. Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe: 

            klasy 0- III,

            klasy IV -VI,

             klasy VII – VIII.

               W I kategorii wiekowej I miejsce zajęła Liliana Boroń pod kierunkiem pani Anny Pacholec, natomiast w kategorii klas IV- VI II miejsce zajął Antoni Skwark, III miejsce Lena Kwiecień pod kierunkiem pani Moniki Rzepy. Dyplom za udział otrzymała Zosia Kubasik.

                  Naszym wokalistom serdecznie gratulujemy życzymy dalszych sukcesów.

            Monika Rzepa

            Anna Pacholec

            Teresa Opałka

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU

          •    21 i 22 stycznia to jedne z wyjątkowych dat w kalendarzu, bo w tych dniach swoje święta mają babcie i dziadkowie. Z tej okazji przedszkolaki zaprosiły swoje babcie i dziadków na przygotowaną dla nich uroczystość.

                19 stycznia dzieci z niecierpliwością czekały, aż w drzwiach przedszkola zobaczą swoje babcie i dziadków. Przybyli goście nie kryli wzruszenia, radości i dumy ze swoich wnucząt, które recytowały dla nich wiersze i śpiewały piosenki.

            Do życzeń dzieci zawartych w treściach programu artystycznego, piękne życzenia babciom i dziadkom dołączyła Pani Dyrektor oraz pracownice przedszkola. Przedszkolaki wręczyły babciom i dziadkom upominki. Po części artystycznej przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

                Cała uroczystość upłynęła w miłej atmosferze.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Lucyna Majcherczak

          • W POSZUKIWANIU WYMARZONEGO ZAWODU

          •   W dniu 25.01.2024r. uczniowie klasy VII i VII wraz z wychowawczyniami p. Barbarą Gwóźdź i p. Małgorzatą Gabryś zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju w celu zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły.

                Po przekroczeniu progu szkoły bardzo ciepłymi słowami przywitał nas p. dyrektor Grzegorz Owsiński oraz szkolny zespół muzyczny. Uczniowie zapoznali się z kierunkami kształcenia, w tym hotelarstwa, geodezji, architektury krajobrazu, logistyki i budownictwa. Pracownicy szkoły przedstawili infrastrukturę szkoły oraz możliwości rozwoju zawodowego jakie oferuje placówka. W trakcie pobytu odbyło się wiele ciekawych prezentacji i pokazów. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym sprzętem oraz pracowniami.

                 Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni do pracowni obsługi klienta, gdzie czekały na nas słodkości. Pobyt w szkole był bardzo miły. Wracaliśmy pełni wrażeń.

                                                                                                                                                                     M. Gabryś